Ewakuacja Torbieli Bekera
Ewakuacja Torbieli Bekera
Kaletka brzuchato-półbłoniasta, zwana potocznie torbielą Bekera, jest przestrzenią, w której gromadzi się płyn.
Znajduje się ona po stronie przyśrodkowej dołu podkolanowego. Jest połączona mechanizmem zastawkowym z jamą stawu kolanowego. W przypadku nadprodukcji płynu stawowego przemieszcza się on do kaletki, gdzie powstaje wyczuwalne zgrubienie, któremu towarzyszy czasem ograniczenie ruchomości kolana. Powikłaniem obecności torbieli Bekera mogą być: stan zapalny oraz pękniecie z przemieszczeniem się płynu w kierunku głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki. Przyczyną nadprodukcji płynu może być uraz, stan zapalny kolana, a także choroba zwyrodnieniowa. Rozpoznanie opiera się na badaniu USG, które bardzo precyzyjnie określa rozmiar oraz charakter wyczuwalnej zmiany.
W przypadku obecności torbieli Bekera należy ustalić przyczynę jej powstania i w pierwszej kolejności wdrożyć leczenie przyczynowe. Kiedy torbiel Bekera osiągnie znaczne rozmiary lub dojdzie do stanu zapalnego – standardowo ewakuuje się jej zawartość z podaniem do miejscowo sterydu.
Wskazania do ewakuacji torbieli Bekera:
- ograniczenie ruchomości,
- ryzyko pęknięcia,
- stan zapalny.
Lek. med. Marcin Goczewski wykonuje ewakuację torbieli Bekera wyłącznie pod kontrolą USG. Umożliwia to całkowite opróżnienie torbieli oraz precyzyjne podanie leku.