Hydrodekompresja Nerwów

Hydrodekompresja Nerwów

Ucisk nerwów obwodowych jest częstą przyczyną dolegliwości bólowych.

Podrażnienie nerwu może występować w miejscu przechodzenia nerwu przez kanał, powięź mięśniową lub w pobliżu zmiany ogniskowej. Dolegliwości bólowe mogą także się pojawić w wyniku uwięźnięcia nerwu w tkance bliznowatej, powstałej w wyniku przebytego urazu lub zabiegu operacyjnego. W wyniku ucisku/uwięźnięcia nerwu dochodzi do jego obrzęku. Pojawiają się dolegliwości bólowe charakterystyczne dla bólu neuropatycznego pod postacią drętwienia, mrowienia i pieczenia. W zaawansowanym stadium dochodzi do osłabienia siły mięśni oraz zaników mięśniowych. Hydrodekompresja polega na precyzyjnym oddzieleniu nerwu od otaczającej tkanki siłą nacisku płynu, którym jest dekstroza. W wyniku odbarczenia nerwu dochodzi do jego bardzo powolnej regeneracji. Niemniej jednak odczuwalny efekt leczniczy może pojawić się już po kilku dniach od zabiegu. W niektórych przypadkach zabieg hydrodekompresji nerwu powtarza się kilkakrotnie.

Wskazania do zabiegu:

  • obrzęk nerwu powodujący dolegliwości bólowe w wyniku ucisku,
  • stan po mechanicznym uszkodzeniu nerwu,
  • brak poprawy po leczeniu zachowawczym,
  • powstanie nerwiaka dającego objawy.

Zabieg wykonywany jest wyłącznie pod kontrolą USG. Polega na doprowadzeniu igły w bezpośrednie sąsiedztwo nerwu oraz ostrzyknięcie go dekstrozą tak, by oddzielić go od otaczającej tkanki.

Lek. med. Marcin Goczewski wykonuje zabieg hydrodekompresji nerwów wyłącznie pod kontrolą USG. Umożliwia to precyzyjne odbarczenie nerwu, zwiększa szanse powodzenia terapii oraz ogranicza do minimum ryzyko wystąpienia powikłań.