Uwolnienie Igłą Więzadła Obrączkowatego A1 (Palec Strzelający)

Uwolnienie Igłą Więzadła Obrączkowatego A1 (Palec Strzelający)

Ścięgna zginaczy palców biorą udział w ruchomości palców.

Przebiegają one dystalnie od stawu środręczno-paliczkowego w kanale kostno-włóknistym, który stabilizuje ścięgna i umożliwia ich prawidłową pracę. Kanał ten od zewnątrz tworzą m.in. więzadła obrączkowate. Więzadło obrączkowate A1 znajduje się na wysokości stawu śródręczno-paliczkowego. Pozostałe więzadła A2-A5 znajdują się w rzucie paliczków. W wyniku zaciskającego zapalenia i pogrubienia więzadła A1 dochodzi do utrudnienia ruchomości ścięgien. Podczas zginania i prostowania palca ścięgno przeskakuje pod zaciśniętym więzadłem, słyszalny jest trzask (inne określenie tej dolegliwości to palec trzaskający). W stanie zaawansowanym pacjent musi przy pomocy drugiej ręki prostować sobie palec. Rozpoznanie ustala się na podstawie wywiadu oraz badania USG.

Leczenie

Leczenie polega na zabiegach rehabilitacyjnych, blokadach sterydowych oraz leczeniu operacyjnemu pod postacią przecięcia więzadła A1.

Innowacyjną metodą przecięcia więzadła obrączkowatego A1 jest użycie igły pod kontrolą USG. Najpierw w badaniu USG precyzyjnie określa się miejsce zgrubienia więzadła obrączkowatego, a następnie dynamicznym nakłuwaniem tego miejsca igłą doprowadza się do mechanicznego przecięcia więzadła i uwolnienia ścięgien. Dochodzi do spektakularnego natychmiastowego ustąpienia/zmniejszenia objawów.

Lek. med. Marcin Goczewski wykonuje przecięcie igłą troczka A1 wyłącznie pod kontrolą USG. Gwarantuje to precyzyjne wykonanie zabiegu, zwiększa szanse powodzenia terapii oraz ogranicza  ryzyko wystąpienia powikłań.