Torbiel Bakera
Torbiel Bakera
Torbiel Bakera (torbiel dołu podkolanowego, cysta Bakera) jest przestrzenią płynową, zlokalizowaną po stronie przyśrodkowej dołu podkolanowego.
Jest w istocie kaletką maziową, która tzw. mechanizmem wentylowym łączy się ze stawem kolanowym. Nadmiar płynu gromadzący się w torbieli pochodzi ze stawu kolanowego. Torbiel Bakera może się powiększać, utrudniając zginanie kolana.
Może także dojść do stanu zapalnego z towarzyszącą mu bolesnością oraz obrzękiem. W skrajnym przypadku może dojść do pęknięcia cysty, z rozlaniem się zawartości wzdłuż podudzia. Torbiel Bakera należy zawsze odróżniać od zakrzepicy żylnej dołu podkolanowego.
Przy braku objawów klinicznych zaleca się obserwację torbieli Bakera. Podczas nasilenia objawów, stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne lub usuwa zawartość torbieli, z jednoczesnym podaniem blokady sterydowej. Usunięcie zawartości (ewakuacja) torbieli Bakera nie gwarantuje trwałego wyleczenia, często dochodzi do wznowy. W piśmiennictwie medycznym istnieją liczne artykuły mówiące o skuteczności politerapii w zmniejszaniu się rozmiarów torbieli Bakera.
Lek. med. Marcin Goczewski wykonuje zabieg ewakuacji torbieli Bakera pod kontrolą USG. Różnicuje zapalnie torbieli Bakera z zakrzepicą żyły podkolanowej, a także wykonuje zabieg proloterapii stawu kolanowego.