Iniekcje Do Mięśnia Czworobocznego Lędźwi

Iniekcje Do Mięśnia Czworobocznego Lędźwi

Mięsień czworoboczny lędźwi jest jednym z najczęstszych źródeł dolegliwości bólowych odcinka lędźwiowego.

Rozpoznanie to często nie jest brane pod uwagę, a wręcz pomijane. Zespół mięśnia czworobocznego lędźwi jest częścią zespołu bólowego mięśniowo-powięziowego. Charakterystyczna jest tkliwość punktowa obszarów spustowych. Leczenie polega na ostrzyknięciu przyczepów ścięgnistych, a także wszystkich warstw mięśnia stężoną dekstrozą. Jedna z hipotez dolegliwości bólowych mięśniowo-powięziowych zakłada niedostateczne ukrwienie jednostki ścięgnisto-mięśniowo-powięziowej. Badania kliniczne ze środkiem kontrastowym SonoVue udowodniły znacznie lepsze ukrwienie mięśnia po ostrzyknięciu dekstrozą.

Objawy mogące świadczyć o dolegliwościach bólowych ze strony mięśnia czworobocznego lędźwi:

  • głęboki ból okolicy lędźwiowej nasilający się podczas stania oraz siadania,
  • podtrzymywanie się rękoma za okolicę lędźwiową podczas wysiłku,
  • ból nasilający się podczas wstawania z łóżka,
  • ból mogący nasilać się podczas kaszlu lub kichania.

Anatomia:

Mięsień czworoboczny lędźwi jest składową tylnej ściany jamy brzusznej. Przyczepia się od góry do dwunastego żebra; od dołu do grzebienia biodrowego oraz od strony przyśrodkowej do wyrostków poprzecznych kręgów odcinka lędźwiowego. Mięsień czworoboczny lędźwi odgrywa znaczącą rolę w stabilizacji kręgosłupa i miednicy.

Lek. med. Marcin Goczewski wykonuje infiltrację mięśnia czworobocznego lędźwi wyłącznie pod kontrolą USG. Umożliwia to prawidłową dystrybucję dekstrozy oraz ogranicza  ryzyko wystąpienia powikłań.